Ehliyeti aldık, imkanımız varsa eğitimi de aldık; peki ya motosiklet? Motosiklet sahibi olmak artık eskisi kadar kolay olmasa da, aldıktan sonra yeni başlayacak sürücülerin sürüş ve bakım konusunda dikkat etmesi gereken bazı hususlar var. Gelin madde madde inceleyelim:

1)Lastikler motosikletten bile daha önemlidir

Standart bir arabada lastikler kötü olsa bile dört teker üzerinde gidildiği için bir yerden bir yere bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ama motosiklette sizi hayata bağlayan şey sadece 2 tekerin yere temas eden avuç içinden küçük kısmıdır. Hızlanırken yere tutunması, fren yaparken de kaymaması gerekir. Bütçenize göre en ucuz değil en kaliteli lastiği aldıktan sonra gerekli basınçlarını da haftada bir kontrol edin.

2)Kaliteli bir yağ, kaliteli bir sürüş demektir

Sert sürüşler motorun yağ azaltmasına sebep olabilir. Yağınızı düzenli olarak kontrol etmek motorun ömrü için önemlidir. Motosikletin kitapçığında yazan yağ değişim aralıklarını ise asla aksatmayın. Kirli bir yağ titreşimli, sesli bir sürüş ve zor vites geçişlerini beraberinde getirir. Kullanılan yağ ne kadar kalitesiz ise motora da o kadar az tutunur ve aşınmaya sebep olabilir.

3)Kulak tıkaçları gerekli mi?

Kulak tıkaçları her ne kadar gereksiz gibi çok da gözükse de özellikle uzun yolda rüzgar ve farkında olmadığımız lastik sesi uzun dönemde işitme kaybına kadar gidebilir. Kulak tıkacı veya kask taktığınızda sizi rahatsız etmeyecek bir kulak içi kulaklık çok işe yarayabilir.

4)Zincir temizliği

Şunu hiç bir zaman unutmamak lazım, motosikletiniz üzerindeki her parça yeri geldiğinde hayati bir önem taşır. Motordan gelen gücü arka tekere aktaran yapı zincirdir. Temizlenmeyen ve yağlanmayan bir zincir gücün tamamını aktaramaz ve dişlilere zarar verir. Bu hem motosikletinizin torkunu düşürür hem de zincir kopmasına kadar gidebilir. Zincir bakım yağları ve spreyleri ile düzenli olarak temizliği ihmal etmeyin. Şunu da ekleyelim; zincir temizliğini motosiklet çalışırken yapmayalım. 1. viteste lastik kendiliğinden dönerken parmaklarımızı dişliye kaptırabiliriz. Dikkatli olalım.

5)Görünür olun

LS2 FF397

Trafikte diğer araç sürücüleri tarafından görünür olun. Kör noktalarda kalmaktan çekinin. Gece sürüşlerinde reflektörlü yelekler, ceketler, kasklar kullanabilirsiniz. Arka park lambanızın yanmaması küçük bir sorun değildir. Ülkemizde araç-motosiklet kazalarının çoğu görememekten kaynaklanıyor.

6)Sürüş pozisyonu

Motosikleti sürmeye nasıl başlarsanız pozisyonunuz o şekilde kalır ve ileride düzeltmesi neredeyse imkansız hale gelebilir. Kolların ve omuzların pozisyonu gidon kontrolü açısından çok önemlidir. Peglere yanlış basmak çukurda veya tümsekte bir kazaya sebep olabilir. Doğru sürüş pozisyonu bilgisine sahip olmak, sizin aynı zamanda sağlığınızı da korur, yanlış bir oturuş pozisyonu bel-sırt ağrısı ve omurilik başta olmak üzere bir çok sağlık problemine yol açabilir.

7)Teknoloji’nin getirdiği etmenler

Kaydırmalı debriyaj, ABS, çekiş kontrolü gibi elektronik sistemlerin motosiklete artıları çok fazla. Ama önemli noktalardan biri de bunları devreye sokmadan sürüşlerinizi gerçekleştirebilmek. Bundan 2-3 sene öncesine kadar yarış motosikletlerine bile yeni yeni gelmeye başlayan bu sistemler sizin hayatınızı kurtarabilir. Ama bu sistemin olduğu bir motosikletiniz varsa ve sonraki motosikletinizde bu sistemler olmazsa, sıkıntı yaşayabilirsiniz.

8)Herkesi dinlemeyin

Motosiklet ve motosikletle ilgili bilimum şeylerle ilgili “bilgili” gibi gözüken çok kişi var. Hangi konuda desteğe ihtiyacınız varsa mutlaka o konuda uzman birinin görüşlerini alın ve unutmayın, uzun yıllar motosiklet kullanmış birisi uzman değildir! X Ustanın, Y Abinin söyledikleri veya internetten okuduklarınız şeyleri önce bir mantık süzgecinden mutlaka ama mutlaka geçirin.

Keyifli sürüşler 🙂

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin