Scooter denildiği zaman aklınıza ilk olarak ne geliyor? Yemek dağıtan kuryeler mi? Veya kısa mesafe ulaşımları için tercih edilen gelişmiş, pedalsız bir bisiklet olarak mı görüyorsunuz? Scooter her ne kadar insanların gözünde tam olarak motosiklet olarak gözükmese de, scooter da bir motosiklettir ve motosiklete başlamanın en kolay yoludur.

Şehir trafiğinde araç içinde hapsolmak istemeyenlerin aklına gelen şey ilk olarak motosiklete geçiştir ve scooter da bu durumlarda akla gelen ilk araçtır. Özellikle vites değişimi olamaması, yoğun trafikte kıvrak olması, yakıt olarak az tüketime sahip olması akla gelebilecek en önemli avantajarı. İstanbul’da bir scooter sürücüsü olarak, toplu taşıma kullanmamak ve ödediğiniz yakıt parası ile zamanı satın almak gerçekten yaşanması gereken bir his.

A1 ehliyet ile sürülebilecek 125cc ve 125cc’si olan 5 modeli sizin için hazırladık.

5)Yamaha NMAX

Yamaha Nmax 125cc ve 155cc olmak üzere iki motor ile Nmax’i modellendiriyor. 125cc A1, 155cc A2 ehliyet ile sürülebiliyor. Nmax’in en çok öne çıkan özelliği bluecore motoru. Teknoloji ve yakıt tasarrufunu bir arada sunan motor, hem 125cc için performanslı hem de yakıt konusunda gerçekten çok cimri. Tarzıyla özellikle büyük beğeni toplayan motosiklette Yamaha aksesuar seçeneğini de oldukça bol tutmuş.

4)Honda PCX

Pcx de Honda’nın Yamaha gibi 2 motor seçeneği ile sunduğu motosikletlerden biri. 125cc ve 150 cc motor seçenekleri olan scooter’ın en çok dikkat çeken özelliği ise start/stop özelliği. Yoğun trafikte durduğunuz zaman motor kendini stop ediyor ve siz hiç bir şeye basmadan gaz vermeden kendiliğinden çalışıyor. Onun dışında da PCX denildiğinde akla gelen diğer en büyük özellik, KONFOR. Piyasadaki en konforlu süspansiyonlara sahip scooterlardan birisi PCX. En büyük rakibi Nmax’e göre de yakıt sarfiyatı biraz daha az.

3)Suzuki Address

Address de iki motorlu scooterlarımızdan. 125 ve 110 adı altında iki modeli olan scooter başlangıç olarak düşündüğümüz seçeneklerden. Yakıt sarfiyatı gerçekten az olan modelde, Suzuki’nin mavi renk seçeneği modelin albenisini yükseltiyor. Fiyat olarak üstteki modellere göre daha ucuz olan model düşünmeye değer.

2)Yamaha XMAX 125

Xmax ama hangi Xmax? Kafa karışmalarını önlemek adına kısa bir anlatım ile başlayalım. Xmax ilk olarak 250cc ve 400cc olarak iki modelle geldi. Kasası ufak kozmetik değişikliklere uğradı ve aynı motor seçeneklerine ABS’li modelleri eklendi. Sonra Tekrar yeni kasada 300cclik bluecore motor seçeneği sunuldu ve 300cc gelince 400’lüğü rafa kaldırdılar. Bu sene yani 2018’de bluecore motorlu 400, bluecore motorlu 250 ve bluecore motorlu 125 cc modelleri ile piyasada Xmax.

Xmax neden bu kadar sevildi? Türk halkı maxi scooter deneyimini çok sevdi. Hem konforlu hem de geniş geniş sırt, omuz ağrısı çekmeden, trafikte büyük araçların arasında küçücük kalmadan gidebiliyordunuz. Parça kalitesi de Yamaha’nın neredeyse scooterlarda hiç atlamadan özenle devam ettiği bir olay. Bunun üstüne yeni 125’te anahtarsız çalıştırma, LED farlar, çekiş kontrol sistemi, 125cc Nmax 12 beygir iken, 125cc Xmax’in 14 beygir olması, bagajının iki adet kapalı kask artı bir mont alması gibi etmenler eklenince Xmax rakiplerine biraz fark attı diyebiliriz.

1)SYM Joymax 125i

Sym, maxi scooter konusunda aslında ülkemizde öncü gibiydi. Ama şu zamanlarda biraz geride kaldı. Fiyat konusunda hala avantajları var. Malzeme kalitesi de çok artırıldı. Kullanan sürücüler de çok memnun.  Tur camı aksesuarı gibi ekstra cam alınması gerekmeyen bir model çünkü kendi camının yüksekliği çok yeterli. Geniş boyutları, geniş aynaları ve konforuyla sürücüsünü mutlu eden modeli de düşünün deriz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin