Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl yenilenen ürün gamı ile merakla beklenen Yamaha, 2018 sezonunun modellerini 22-25 Şubat tarihleri arasında Motobike İstanbul’da meraklıları ile buluşturacak. Marka, yenilikçi dizaynları ve vazgeçilmez modelleri ile sektörde bu yıl da istikrarlı büyümesini sürdürecek. Yamaha, özellikle MAX Ailesi ve MT Serisinin yenilenen modelleri ile hayranlarının bağlılığını en üst seviyelere çıkaracak. Yine markanın tarzı ile öne çıkan modelleri arasına giren XSR 700 ve XSR 900 yeni renkleri ile fuarda bizlerin karşısında olacak.

2018 yılına yeni modellerin yanı sıra yeni yönetim yapılanması ile tam gaz giren Yamaha Motor Türkiye’de, bir ilke imza atılarak bir Türk Genel Müdür göreve getirildi. Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başladığı 2010 yılından bu yana yönetimi Japon Genel Müdürler ile yürüten marka, tüm operasyonu, 15 yıllık tecrübesi ile birçok departmanda başarılı görevler üstlenen Bora Cansever’e devretti. Bu sabah yapılan lansmanda bizim de tanıştığımız Bora Cansever, bizlerin daha iyi anlaşılması açısından gerçekten çok doğru bir karar olmuş gibi gözüküyor. İleriki dönemlerde çok daha kullanıcı dostu bir Yamaha bizleri karşılayacak gibi duruyor.

Motosiklet fiyatlarının gelirlerimizden kat kat daha hızlı artığı bu dönemde, önümüzdeki günlerde de maalesef herhangi bir indirim söz konusu olmadığını belirten Cansever, “Çoğunluğu ithal olan ürünlerden oluşan sektör, bu vergilerden ciddi anlamda etkilenecektir. 2017 yılında ülkemizde yaklaşık 150 bin adet motosiklet satıldı. Ek gümrük vergisinin etkisi henüz tam olarak görülmedi ancak 2018 yılında motosiklet pazarının 2017’ye göre yüzde 10-20 aralığında daralacağını ön görüyoruz. Bu daralmaya rağmen, genç nüfus yoğunluğu, yeni kullanıcılar ve motosiklete olan ilginin sürekli artması pazarı hareketlendirecektir. Biz de yeni modellerimiz, gerçekleştireceğimiz kampanyalar ve sunacağımız yeni hizmetler ile daralan pazarda payımızı arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türkiye’ye Özel 250 cc Hacimli Motosiklet Üretimi…

Sektöre sunduğu modeller ve satış sonrası hizmetlerde fark yaratarak pazarı domine etmeye devam edeceklerini ifade eden Yamaha Motor Türkiye Genel Müdürü Bora Berker Cansever “Satış sonrası hizmetlerdeki beklentisi artan tüketici, kaliteli ürünlere yöneliyor ve iyi servis hizmeti veren markaları tercih ediyor.  Yamaha, ürün gamındaki yatırımlarının yanı sıra, bayi standartları ve müşterilerine sunduğu satış sonrası hizmetleri geliştirmeye devam ediyor. Türkiye genelinde 60 bayimizin tamamında 3S (satış, servis ve yedek parça) hizmeti veriyoruz. Yamaha Motor, Avrupa motosiklet pazarında olduğu gibi Türkiye’de de benzersiz bir marka olarak konumlandırılıyor. 2018 yılında sektörde zorlu şartlar devam edecek gibi görünse de benzersiz ‘Yamaha yaşam felsefesini’ sergilemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz yıl yaklaşık 15.000 adet satış gerçekleştiren Yamaha’nın pazar payı yaklaşık %10. Bora Cansever “Türkiye, genç nüfusu ile sürekli gelişen ve büyüyen dinamik bir pazar. Bu da önümüzdeki 10 yıl boyunca artan çalışan nüfusun etkisi ile Türkiye’deki motosiklet kullanıcı sayısının istikrarlı olarak artacağı anlamına geliyor. Yamaha Motor Japonya bu gelişimi görerek ülkemizin demografik şartlarına ve vergi uygulamalarına göre özellikle %8 ÖTV’nin geçerli olduğu 250cc altı ürünlerde Euro 4 normlarına uyumlu modeller sunuyor. Markanın bölgesel yaklaşımı sayesinde daha efektif satış rakamlarına ulaşıyoruz. diyor.

Bonus: Basın lansmanında yetkililerden aldığımız duyumlara göre, Motobike İstanbul 2018’de Yamaha tarafında bir indirim ve çeşitli ödeme kolaylıkları bizleri bekliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin