Motosiklete 4 mevsim boyunca binebilmek kolay bir meziyet değildir. Hatta kışın ağır geçtiği bazı şehirlerde ise imkansız. Her mevsim motosiklete binenler nasıl yapıyor peki sizce? Örneğin, pencerenizden dışarıda yağan karı izlerken yemeksepetinden söylediğiniz siparişi bekliyorsunuz. O siparişi getiren kişi üşümeden nasıl geliyor? Gelin adım adım inceleyelim.

1)Eller ve ayaklar

Motosiklet sürerken en çabuk üşüyen yerlerimiz parmaklarımızdır. Hava soğuduğunda daralan kan damarları, sürekli rüzgara maruz kalan parmaklarda dondurucu soğuğa sebep olabilir. Sıcaklık kaybı da seyehat hızınıza paralel olarak artar. Bu üşüme sonucunda freni veya debriyaj manetini sıktığınız zaman hissedemezsiniz bile. Belki de sıkamayabilirsiniz.

Isıtmalı elcik, bunun için güzel bir seçenektir ve fiyat olarak da sonradan takılanlar için aman aman pahalı değildir. Ama rüzgarı yine engelleyemez. Eller için rüzgar kesici yani wind-stopper eldiven içliği, ayaklar için de Gore-Tex yani nefes alabilen ama rüzgar geçirmeyen botlar birebir. Yün eldivenler veya içlikler, durduğunuz yerde sizi sıcak tutacaktır. hareket etmeye başladığı anda ise rüzgarı kesemez ve neredeyse hiç bir etkisi yoktur.

2)Başınız üşüyorsa, her yeriniz üşür

Kasklar, motosiklet sürücülerinin en önemli ekipmanları. Her kask malzeme olarak aynı değil. Her kask havalandırma olarak da aynı değil… Yazın güzel güzel sizi havalandıran o kask, kış geldiğinde üşümenize yol açabilir. Kask ne kadar sessizse aslında soğuğa da o kadar izoledir. Buğu yapmasını önlemek içinse en büyük çare pin-lock.

Başınızın üşümesi sadece rahatsız edici bir olay değil, aynı zamanda dikkatinizi de dağıtır. Baş ağrısı başladığında hızlı karar alma yetinizde azalma olur. Çünkü vücudun o anki temel isteği vücut sıcaklığını korumaktır. Bu yüzden kış şartlarına uygun bir kask şart.

3)Her zaman en kötü duruma hazırlanın

Her ne kadar hava durumu uygulamaları cebimizdeki telefon sayesine her an erişilebilir olsa da, havanın ne zaman nasıl olacağını o uygulamalar bile kestiremeyebiliyor. Siz siz olun her zaman yanınızda, en kötü senaryoyu düşünerek, soğuktan sizi koruyacak rüzgar kesici içilkleri bulundurun. Hele ki tek başınıza şehir dışına bir sürüşe çıkıyorsanız. Ekstra olarak power bankler, yedek far ampulleri, en azından atıştırmalık yiyecekler alabilirsiniz. Unutmayın ki google haritalardan gideceğiniz yerin haritasını telefonunuza indirip çevrimdışı olarak da kullanabilirsiniz.

Kış aylarında hava sıcaklığının yaklaşık 1 derece düşmesi bize 4 dereceye kadar etki edebilir. Havanın birden 10 dereceden 1-2 derecelere düşmesi ise  vücutta donma etkisi bile yaratabilir. Böyle durumlarda motoru biraz kenara çekip ısınmak tek çare.

4) Üzerinizdeki kıyafetler ıslandığında sıcak kalamazsınız

Bir motosiklet ekipmanı ne kadar “şekil” duruyorsa, kış mevsiminde genellikle o kadar da üşütür. Bazı sürücülerdeki “motosiklete biniyorsak güzel görünmeliyiz” algısını yıkmak zor olabilir. Ama asıl önemli olan şey sağlığınız. Yağışlı havalarda, özellikle kış mevsiminde güzel montunuzun üzerine sizi kuru tutması için yağmurluk kesinlikle giyin. Ayaklarınızı kuru tutmak için poşet bile geçirebilirsiniz(BİM poşeti ile denendi).

Sizi kuru tutacak ekipmanları sağladınız. Ama gezideki çantanız deri veya tekstil ise onların da üzerine geçirebileceğiniz çanta yağmurlukları edinebilirsiniz. Yoksa üzerinizi değiştirecek kuru kıyafetiniz kalmayabilir.

5)Kış lastikleri

Kış lastiğinin asıl amacı karda sürmek değil, soğuk havada sürmektir. Kış lastiğinin yapısı sağuk havada yere daha iyi tutunmasını sağlar. Yaz lastikleri soğuk havalarda ısınamaz, suyu tahliye edemez ve yere tutunamaz. Bir çift kış lastiğini mutlaka edinin.

Mental hazırlık

Zihninizi soğukta sürmeye alıştırmak, fiziki kabiliyetiniz kadar önemlidir. Aslında işin hilesi şu: el veya ayak parmaklarınızda uyuşma hissederseniz, bu hipoterminin başlangıcı olabilir. Sürmeye devam etmek istediğinizde ise, donabilirsiniz veya kalıcı sinir hasarlarına kadar iz bırakabilir sizde. Umarız böyle bir durumla asla karşılaşmazsınız.

Sonuç;

  • Rüzgar kesici eldivenler ve içlikler
  • Rüzgar ve su geçirmez Gore-Tex botlar
  • Vücut ısınızı artıracak atıştırmalıklar
  • Sizi üşütmeyecek bir kask
  • Kış lastikleri.

Bu ekipmanlar ve sağlam bir kafayla gidemeyeceğiniz yol yok. Keyifli ve güvenli sürüşler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin