49 cc‘den 850 cc‘ye kadar var olan bir aile scooterlar. Bizim halkımız genelde şehir içi ulaşımında ekipmansız hatta kasksız kullanıyor bu motosikletleri. Adı scooter olabilir ama geninde motosiklet DNA‘sı var.

1-Scooter’lar Küçük Tekerleri Yüzünden Tehlikelidir(!)

Scooter‘lar dünya çapında en çok satılan motosiklet türü. Çoğu zaman başlangıç motosikleti olarak alındığı için kaza oranı verilerde biraz yüksek gözüküyor. Baktığımızda grom tarzı motosikletlerin de tekerleri 12 inç civarı fakat modifiye edip yarışanlar da var.

2-Scooter’lar Yavaştır(!)

850 cc’lik V-Twin Gilera SRV, 650 cc’lik Suzuki Burgman, 530 cc’lik T-max… Bunlar günümüzde scooter’ların geldiği son nokta. Günümüz teknolojisinde 125 cc‘lik scooterlar kolayca 100km’nin üzerine çıkabiliyor. Şehirlerde git gide artmaya başlayan 200-250 cc hacme sahip modeller son zamanlarda git gide artıyor. Günümüz teknolojisinde bu modeller hız olarak vitesli modellerin pek de altında kalmıyor.

3- Scooter’ların Frenleri ve Süspansiyonları Kötüdür(!)

2018 yılında geldik. Ülkemize gelen veya gelmeyen bir çok scooter modelinde ağırlık dengesinin öne doğru kaydırıldığını gördük. Euro4 standartları ile ABS veya kombine fren sistemi motosikletlerde zorunlu hale geldi. Yani çin piyasasından gelip yerli malı diye satılan modelleri bu senenin sonundan itibaren Euro4‘e uymazlarsa bayilerde göremeyeceğiz. T-max, Burgman gibi maxi scooter‘lar ise fren ve süspansiyon olarak bir çok yarış motosikletine taş çıkartıyor.

4-Scooter sürücüleri neden gerekli ekipmanları giymiyor?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, scooter’lar en çok kazaya karışan motosiklet türüdür ve bu kazalarda insanlar özellikle tatil beldelerinde denizden çıkıp bazen üzerlerine bir tişört bile giymeyip kaza yapınca; “Motor tehlikeli“, “Tövbe ettim daha binmem“… Hadi ordan! Ne kadar sıcak olursa olsun; kaskınızı, yazlık montunuzu üzerinizden eksik etmeyin. Motosiklet sürücüleri dahil sizinle bu sıcakta neden bu kadar ekipman kullanıyorsunuz diye dalga geçtiğini düşünenler olacaktır. Aldırmayın! O dalga geçen kişiler akıllarını yanlarına almayı unutmuş olabilirler.

5-Söylendiği kadar pratiktir

Eğer şehir trafiğini her gün yaşıyorsanız scooter biçilmez kaftan. Şehrin karmaşasından kaçmak için vitesli motosikletinin yanına ikinci motosiklet olarak alan sürücü sayısı da oldukça fazla. Hacim olarak ne kadar büyük olursa olsun kullanım rahatlığı vitesli motosikletlere göre her daim daha iyi olmaya da devam edecektir.

6-Scooter sürücüleri diğer motosiklet sürücüleri kadar tutkulu, yetenekli ve heveslidir

Aaa sen vitesli süremiyor musun?”, “Scooter sürmek zevk vermiyor” gibi cümleleri scooter sürücüsüyseniz çok duyarsınız. Hiç aldırış etmeyin. Çoğu kişi bilmez Ordulu Osman Gürsoy‘un Vespa‘sıyla neler yaptığını. Scooter’ların da en az vitesli motosikletler kadar şekli, tarzı, tutkusu vardır. Siz sadece motosikletinizi sevin…

Bonus: Ordu-Teksas Belgeseli

Keyifli ve güvenli sürüşler.

Kaynak: Motorcycle.com

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin