Sayın okuyucularımız bu serimizde sizlere motosikletinize yapabileceğiniz ufak tefek bakımları anlatacağız. Ülkemizde batı ülkeleri gibi garaj kültürü olmadığı için motosikletin her türlü bakımını servislerde yaptırmak zorunda kalıyoruz. Sonucunda hem zamanımızdan hem de paramızdan oluyoruz:) Tabi bu ufak tefek bakımlar bizlere para ve zaman kazandıracağı gibi motosikletinize daha yakın olmayı ve dilinden azda olsa anlamayı öğreteceğini düşünüyorum. Geçelim serinin bu bölümüne:

Eğer siz de büyük şehrin trafiğinden sıkıldıysanız, benzin parası fazla geliyorsa ve bunların sonucunda ufak bir scooter aldıysanız bu yazımız tam size göre. Şahsen benim kullandığım bir tane büyük motosikletim var. Şehir içinde kontrol etmesi zor ve çok yaktığı için geçenlerde bir tane büyük jantlı düşük CC scooter aldım. Scooterlar genelde motor yağ hazneleri küçük olduğu için sık aralıklarla yağ değişimi yaparlar. Bu da beni her seferinde servise gitmek zorunda bıraktığı için yağ değişimini kendim yapmaya karar verdim.

Dikkat: Eğer scooterınız garanti kapsamındaysa yağ değişimi yapmanın garantiyi bozup bozmayacağını muhakkak öğrenin. Geçelim inceliklerine.

Bu işi yapmak için gerekli malzemeler:

  • Bir adet scooter

  • Motosiklet yağı ( Kitapçığınızda yazan uygun viskozite değerinde ve miktarında olmasına dikkat!)

  • Gerekli anahtarlar ( Detayı geliyor )

  • Bir adet bez

  • Yağı hazneye doldurmak için huni

  • Yağı boşaltmak için bir kap (Detay aşağıda 🙂 )

Bir de elimizi batırmamak için bir çift eldivene ihtiyaç duyabiliriz. Öncelikli olarak scooterımızın yağ tıpasını bulmamız lazım. Genelde scooterların bindiğimiz tarafında aşağı ve arka kısmında bulunur. Bizim hastamızda tam bu tarafta.

Bu tıpayı bulduktan sonra genelde orta sehpada ( bizim hastamızda tıpa tam orta sehpaya denk geliyor o yüzden yan ayaklıkta yağ boşaltma işlemini yapacağız) veya yan ayaklıkta yağı boşaltabileceğimiz bir kabı tıpanın altına yerleştirelim. Scooterlar genelde yağ tıpaları yere yakın olduğu için daha yayvan kaplar tercih etmekte fayda var 🙂 Yoksa benim kabın kenarını kesmeniz gerekir.

Aynı zamanda kabın büyük olmasına dikkat edelim. En azından scooter ımız kaç litre yağ alıyorsa ondan en az 1 litre fazla olmasında fayda var. Oraya buraya yağ taşırmak istemeyiz heralde 😛

Püf Nokta: Yağı boşaltmadan önce motosikleti 3, 4 dakika kadar çalıştırırsanız yağın biraz daha akışkan haline gelmesini sağlayabilirsiniz.

Dikkat: Tamamen ısınmış motorun tıpasını açmayın çünkü yağ sıcaklığından eliniz yanabilir.

Tıpayı çıkarmadan önce bir işlemimiz  daha var. Scooterların genelde sağ yanında (egzoz tarafı)  bulunan yağ kontrol çubuğunu saat yönünün tersi yönde çevirerek yağın kolay boşaltılması için çıkaralım.

Şimdi yağ tıpasını sökmeye geçebiliriz.

Yağ tıpasını sökmek için tıpaya uygun önceden hazırladığımız anahtarımızla ( bizim hasta için 17 numara) sökmeye başlayabiliriz.

Sökerken kontrollü güç uygulayın malum motosikletimiz orta sehpada:P

Dikkat : Bazı tıpaların kolay çıkması için tıpalar yaylı olabiliyor. Tıpayı çıkarırken benim gibi dikkatsiz olursanız sonucuna katlanırsınız 😛

Tıpa söküldükten sonra yağın tamamen boşalması için 2 dk bekleyebilirsiniz. Tamamen akması durduktan sonra tıpayı tekrar yerine takıp sıkma işlemine geçebiliriz. Tıpayı sıkarken bu işi kitabına uygun yapmak adına tork değerine uygun sıkmak lazım. Aksi taktirde tıpaya zarar verebiliriz. Bu da yağ kaçaklarına sebebiyet verebilir. Ben de çoğumuz gibi tork ayarlı anahtar olmadığı için el kararı sıktım (önerilmiyor).

Şimdi sıra yağı doldurmakta. Yağı açarken üstünde bir jelatin göreceksiniz.

Bu jelatini açarken yağın içine parça düşürmemeye özen gösterin. Motor bloğunda jelatin paçası gezmesini istemezsiniz heralde 🙂 Yağı açtıktan sonra kontrol çubuğunun oradan kitapçıkta yazan uygun miktarda boşaltacağız.

Dikkat: Bu değerden fazla veya az koymak motor bloğuna ciddi zararlar verebilir.

Bu miktar kitapçıkta yazdığı gibi bazı scooter larda kontrol çubuğunun üstünde yazar 🙂 (bizim hastamızda 0.8 litre koyuluyor)

Peki ben bu 0.8 litreyi nasıl hesaplayacağım diye düşünebilirsiniz. Bunun için yağ kutusunun kenarlarına bakmanız yeterli. Düz bir zemine koyarak ne kadar daha yağ koymanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Yağımızı  doldururken ben etrafa dökülmesin diye huni kullandım. Öbür türlü işler biraz sarpa sarabilir 🙂

Doldurduktan sonra tekrar koyduğunuz miktardan emin olmak için yağ kontrol çubuğu ile ölçebilirsiniz.

Çubuğun alt ucuna doğru baklava deseni göreceksiniz. Bu desenlerin alt ucu motor bloğunun en az çalışabileceği yağ miktarını gösterirken üst ucu ( elinize yakın kısmı) ise en fazla çalışabileceği yağ miktarını gösterir. Bezle sildikten sonra deliğe daldırıp yağın üst baklava desenlerine yakın bir yerlerde olduğuna emin olun.

Siz de yağı doldurmak için kullandığınız yerde bir çubuk yoksa motor bloğunun üstünde bir yerde bir cam göreceksiniz. Bu camın üstünde bir altta bir üstte çentik olur. Aynı mantıkla yağın o çentikler arasında olmasına dikkat edin.

Dikkat : Bazı motosikletlerde bu işlem yan ayaklıkta doğru sonuç verirken bazılarında orta sehpada verir. Aynı zamanda bazılarında tıpa deliğe daldırılıp sıkılmadan ölçüm alınırken bazı motosikletlerde tam olarak sıkıp açmak gerekir. Bu bilgiler kitapçıkta muhakkak yazar.

Son olarak Yağı doldurduğumuz yağ ölçüm çubuğumuzu yerine takıyoruz ve motosikletimizi çalıştırıp bir iki dakika yeni yağın devir daim olması için bekleyelim. O sırada sıkıp açtığımız tüm parçaları olası bir yağ kaçağına karşı kontrol edelim. Eğer herhangi bir sorun yoksa motosiklet yağ değişim konusunda başarılı olduğunuzu ve önünüzde daha katedecek uzun kilometreler olduğunu gösterir.

BONUS: Bazı motosikletlerde aşağıda görüldüğü gibi yağ değişim zamanını gösteren mekanik veya elektronik sayaç olabilir.

O sayacı da yeşile çevirmeyi veya elektronik olarak sıfırlamayı unutmayın. İyi sürüşler 🙂

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin