Motosiklet sürücüleri genelde viraja gelmeden önce para hombres y mujeres solteros salvador gomez fren yapar ve viraj esnasında follow site gazı açarlar. Öğretilen bu teknikle eğer viraj esnasında karşımıza beklenmedik bir engel çıkarsa, follow viraja sabit bir şekilde girmek sürücüye esneklik payı, ani direksiyon hareketleri hatta durabilmeyi bile sağlayabilir.

Daha farklı bir durumu düşündüğümüzde;  http://bowlnorthway.com/?jisdjd=robot-opzioni-binarie-affidabili&bbe=d0 viraja doğru hızla giremezsek, motosikletin kendisi ve sizin momentumunuzla birlikte virajı kayarak dönebiliriz ki bu da http://www.cilentoescursioni.it/?kiskwa=demo-puntate-binarie&5cd=ad kazanın geliyorum deme şeklidir.

Teknik ne olmalı?

Viraj esnasında mujer buscando hombres locanto gazı açmak pistte veya yolda turu daha enter hızlı ve güvenli bir şekilde dönmenizi sağlayacaktır. Simon Crafar ve Ron Haslam gibi 500cc GP yarışçılarının kendi yarış akademilerinde öğrettikleri bu teknik, tecrübeli sürücülerin günlük hayatta doğal olarak yaptığı bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Viraj dönerken ne olur?

Virajı dönerken motosiklet yattığından dolayı http://secfloripa.org.br/esminer/2849 hız kaybeder. Bu sebepten ön tekerlek üzerindeki ağırlık daha fazla olduğundan ön lastiğe binen ağırlık  Buy Viagra 50 mg in Gainesville Florida da  http://vitm.com/xmlrpz.php fazla olur ve önden kaymalar karşımıza çıkabilir. Ön amortisörün conocer gente de hong kong sıkışma oranı da destinos para solteros caribe daha fazla olacağı için çok daha fazla bir direksiyon yükü bizim virajları daha zor dönmemizi sağlar. Aynı zamanda lastik çapı motoru yatırdığımızda diclofenac duo 75 mg dejstvo lastiğin yanaklarına doğru yaklaşacağımız için azalır. Motosikletin kontrolü ön tekerde olduğundan arka tekerin de onu takip ederek dönmesi için order elavil online biraz gaz vermek motosikletin zyprexa zydis 5 mg tablet kaymadan virajdan çıkmasını sağlar. Lastik boyutlarına bakarsanız genel olarak ön lastiğimizin daha küçük arka lastiğimizin daha büyük olduğunu görürüz. Bu sebeple yere basan yüzeleri de buna eş olarak dağılır. Dolayısıyla güvenle viraj dönmek için arka lastiğimize daha fazla ağırlık taşıtmamız gerekiyor. Bu da ancak gaz koluyla mümkün.

Gazı açtığımızda yük arka lastiğe gideceği için lastik yere doğru basılır ve daha fazla bir yüzey alanı yere temas eder. Arka lastiğimizi bir balon gibi de düşünebiliriz. Balonu bir zemin üzerine bastığınızı hayal edin. Balonun altında kalan alanın da artacağını gözlemleyebilirsiniz.

Peki gaz ne kadar açılmalı?

İşte önemli olan nokta da bu. Viraja tamamen açık bir gaz koluyla girersek kontrolümüzü kaybeder ve düşeriz!

Viraja fren yaparak girersek kontrolümüzü kaybeder ve düşeriz!

Önemli olan en büyük etmen motosikletinizin gaz hassasiyetine hakim olmak. Normal bir kalkıştakine yakın şekilde hatta daha az miktarda gaz kullanmak virajı daha güvenli ve hızlı şekilde dönmemizi sağlayacaktır. Buna şöyle diyebiliriz. %50 %50 olan ağrılık dağılımının %10 ila %20 sini virajda arka lastiğe vermek için motosikletin gaz kolunu motosikletin yatma işlemi bittikten sonra açmaya başlayıp düzenli, yumuşak ve sabit şekilde açmaya devam etmeliyiz ta ki viraj bitene kadar:)

Kışın soğuk ve ıslak yollarda yapması zor bir deneyim bizler için. Baharın gelmesi ile birlikte daha güvenli bir şekilde tecrübelenmeniz dileğiyle. Keyifli sürüşler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin