enter U dönüşü yaparken asıl olay normal viraj dönüşlerinden farklı olarak   http://plugwayapp.com/?biznes=recherche-femme-celibataire-facebook&e51=4b düşük hızda  ve zeminden emin olmadığımız durumlarda motosikletin olabildiğince go dik tutularak yapılmasıdır. Aynı zamanda makbulü aynı yavaş yarışta olduğu gibi http://fcl-feytiat.fr/?sdrer=ou-rencontrer-un-homme-riche-a-paris&dd8=92 düşük hızda ve gidon bir yöne tam kilitli şekilde yapılanıdır. Tabi eğer http://www.cmtagency.com/?mikro=je-viens-de-rencontrer-un-militaire&739=6a Gymkhana’da değilsek 🙂 Yani anlayacağınız ne kadar sites de rencontres gratuites serieuses düşük süratte yaparsanız o kadar go here dengeli olduğunuzu düşünebilirsiniz. Şunu unutmayalım ki motosiklette segnali opzioni binarie in italiano en güvende olduğumuz an motosikletin binäre optionen schweiz dik olduğu andır.
Motosiklet ne kadar dik olursa pratik ve güvenli bir şekilde dönüş hareketini tamamlamış oluruz.

İlk önce Bakış

Evet arkadaşlar her şeyin başı http://archedwindowcoverings.com/?frineos=telecharger-tinder-site-de-rencontre&f1e=59 bakış bakış bakış. Eğer doğru bakmaz isek enter site bu videodaki gibi baktığımız yere yani bakışımızın kilitlendiği tehlikeye doğru bodoslama gideriz 🙁 Bakışımız her zaman gitmek istediğimiz yerde yani bu senaryoda kesinlikle nerede u dönüşü yapıyorsak motosikletin u dönüşünü tamamlayacağı noktaya bakmamız gerekiyor. Yani kafamızı olabildiğince çevirmemiz gerekiyor 🙂 Yoksa olacağı hemen göstereyim :

Hızımız nasıl olmalı?

Durağan halde dönüşe motosiklet vitesini kavradıktan sonra başlayabiliriz. Hareket halinde isek saatte 10 km hız bunun için idealdir. Daha yavaş dönüşler motosikletin dengesini kaybedip düşmemiz sonucunu ortaya çıkarabilir ki bu da akan bir trafikte takip mesafesinin önemsenmediği bir ülkede bizler için felakete yol açabilir.

Fren ve gazın kullanımı

Öncelikle dönerken kesinlikle ön freni kulanmıyoruz. Dediğimiz gibi eğer hızlı bir u dönüşü yapmak istemiyorsak yani yarışmıyorsak. Ön fren kullanımı ön amortisörlerin kapanıp açılmasından dolayı u dönüşü yaparken motosikletin dengesini bozan şeylerin en başında gelmektedir.

Scooterlar için u dönüşü biraz daha kolay diyebiliriz çünkü kontrol edecek bir debriyaj bulunmamakta. Dönüş yapacağımız yöne gidonu tam çevirirken elimiz arka frende olmalı ve aynı zamanda kavramaya yetecek kadar, yani motosikleti yavaşlatmayacak kadar gaz kullanımı kaybolan dengeyi geri kazanmamızı sağlayacaktır.
Vitesli motosikletlerde ise u dönüşünde dengemizi kaybedebileceğimiz şeylere debriyajı da ekleyebiliriz. Dönüş yaptığımız sırada sağ ayağımız frene şiddet artmadan sabit bir şekilde basarken debriyaj yine kavrama noktasından çıkmayacak şekilde gaz vermeye devam ediyoruz. Eğer debriyajı tamamen çekersek arka tekeri dengeleyecek olan gazı iptal etmiş oluruz ve düşebiliriz.

Dönüşü gerçekleştirirken ayakların pozisyonu

U dönüşü, binlerce kilometre tecrübesi olan motosiklet sürücülerinin bile yapamadığı bir şey olabiliyor. Yapıldıkça öğrenilen bir şey olduğunu da unutmayalım. Özellikle scooter kullanan sürücülerin dönüşü gerçekleştirirken döneceği taraftaki ayaklarını yere koyduğunu görürsünüz. Yapılan en büyük yanlışlardan biri de bu. Sonuçta sürtünme etkisiyle hız kaybedersiniz ve bu yüzden denge de kaybolur. Ayrıca ayağınız yerde olan beklenmedik bir engele takılırsa, dengeyi tekrar toparlamak mümkün olmayabilir.
Bol bol pratik yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Güvenli ve keyifli sürüşler…

Son olarak bu tür melekelerinizin gelişmesini istiyorsanız Altın Elbiseli Adam Barkın abinin de gösterdiği ve çekiminde de bulunduğum Gidon Kilit Dönüşü çalışabilirsiniz. Seni unutmadık unutmayacağız !

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin