Yoksa sen de trafikte geçirdiğin saatleri hesapladıktan sonra depresyona girenlerden misin? Yoksa sen de sardalya misali toplu taşımada balık muamelesi görmekten sıkıldın mı? Ya da önünden her geçen motosikletin arkasından gidene kadar bakıyor musun? Bunlardan herhangi birine uyuyorsan doğru sitedesin ve işin en temel başlangıç noktası olan ehliyet mevzusunu önce bir halletmen lazım. Unutmamakta fayda var, ehliyet sahibi olmadan da motosiklet kullabilirsin evet biliyoruz ama başına bir şey geldiğinde haklı olsan bile ehliyetin olmadığı için haksız duruma düşeceksin ve bu hapis cezasına kadar gidebilir.

Bu iş için işte şöyle yollar izlemen gerek;

1-Ehliyet almak.

2-Eğitim almak(Maalesef ülkemizdeki ehliyet sistemi seni yolda kendini koruyacak donanımları sağlayacak düzeyde bir eğitim veremiyor.)

3-Ekipman almak.

4-Motosiklet almak.

Elbette aklında bir takım şüpheleri olan ve bütün bu işleri hallettikten sonra hayal kırıklığına uğrayıp motosiklet yaşam tarzının kendine uymadığını farkedenler de mevcut. O yüzden aklını kurcalayan şeyler var ise bütün bunlardan önce Yamaha, Honda gibi markaların sertifikalı eğitim programlarına katılıp orada sana sağladıkları eğitim motosikletlerinde kendini bir deneyebilirsin, bu eğitimlere katılmak için ehliyet gerekmiyor.

Bütün bu süreci anlattığımız video serisine ise şurayı tıklayarak ulaşabilirsin.

Gelelim işin yasal prosedürüne;

Motorlu taşıtlar kategorisinde yer alan iki, üç ve dört tekerlekli motosikletleri kullanmak isteyen kişiler öncelikle ehliyet almalıdır. Motosiklet ehliyetleri üçe ayrılır, birincisi A1 ikincisi A2 üçüncüsü ise A’dır. Peki bunları nasıl ve nereden alabilirsin? Korkma amuda kalkmana gerek yok ama kalkabiliyosan helal olsun. Bu işlemler için sürücü kursları ortalama 900tl ile 1300tl arasına kadar ödeme talep etmekteler. Motosiklet ehliyeti almak istediğin kursu seçerken direksiyon eğitiminin süresini ve motosikletin modelini ve motosiklet kullanmayı öğrenmeye çalışırken sakatlık çıkmaması için geçici olarak verdikleri ekipmanları önceden sormak önemli. Ben şahsen 10 yaşında bir moped ile sınava girmiştim, gerçi o dönem bu işler biraz karanlık çağ mağarasında dönüyordu. Direksiyon sınav başlangıç saatinden yaklaşık 45 dakika sonra gelen sürücü kursu yetkilisi maazeret olarak motosikletin çalışmadığını söylemişti, ekipman olarak da sadece iç pegleri, kopçası ve camı olmayan, kafamda dönen bir kask vermişlerdi.

Gerekli Şartlar ise şöyle;

A1 ehliyet için:

B1, A1 ve M sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları 16 yaşını doldurmuş olmalıdır. Eğer Mart 2002 doğumuysan 2018 yılı Mart ayı itibariyle bu sınıf ehliyeti alabilirsin.

Bu sınıf ehliyete sahip sürücüler 125cc-11kw/14 beygir gücüne kadar olan bütün motosikletleri kullanabilirler. Honda CBR125R bu sınıf ehliyete sahip sürücülerin kullanabileceği motosikletlerden biri.

A2 sınıfı ehliyet için:

A2 sınıfı ehliyet almak isteyen sürücüler ise en az 18 yaşını doldurmalıdır.

Bu sınıf ehliyete sahip sürücüler 600cc’ye kadar 35kw/47beygir gücüne kadar olan bütün motosikletleri kullanabilir. Eğer Mart 2000 doğumluysan 2018 yılı Mart ayı itibariyle bu sınıf ehliyeti alabilirsin. (Biz baya yaşlanmışız 🙁

A sınıfı ehliyet:

A sınıfı ehliyet almak için ise en az 24 yaşında olmalı veya 2 yıllık A2 sınıfı ehliyete sahip olmalıdır. Eğer Mart 1994 doğumluysan 2018 Mart ayında bu sınıf ehliyeti alabilirsin.

Bu sınıf ehliyete sahip sürücüler bütün motosikletleri kullanabilir, Şile’de gözleme yedikten sonra Rossi ile kapışabilir ama dikkatli olmakta fayda var, kızdırırsanız düşürebilir.

Gelelim işin evrak kısmına

Sürücü adayları MEB’e bağlı özel sürücü kurslarına başvuru yapıp aşağıdaki evrakların hepsini sunmaları gerekiyor;

Kimlik fotokopisi(18 yaşını doldurmamış olanlardan veli veya vasi muvafakatnamesi)

-Son 6 ay içerisinde çektirilmiş olan iki adet biyometrik fotoğraf

Adli sicil kaydı (En fazla ehliyet almasına engel teşkil etmeyen suçları işlemiş olmalı.)

-Pratisyen veya uzman hekim tarafından verilen sağlık raporu

-Herhangi bir sürücü belgesi varsa fotokopisi

-Sınav ücretini kursiyerin kendisi veya sürücü kursu aracılığıyla yatırması ve makbuzu kendi dosyasına ekletmesi.

Evraklar tamam, sonrası?

Teorik ve pratik eğitimi sürücü kurslarından aldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği tarihlerde olacak yazılı ve uygulamalı sınavlara gireceksin.

Teorik sınav belirlenen yer ve tarihlerde e-sınav üzerinden veya yazılı olarak yapılan sınavdır. Bu sınavda araç tekniği motor bloğu, ilk yardım ve trafik bilgisi olmak üzere 3 konudan 50 soru soruluyor. 100 puan üzerinden değerlendirme yapılıyor ve en az 70 puan alabilirsen direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyorsun. Bu sınavda yanlışlar doğrularını götürmemekte.

Direksiyon sınavı ise kayıtlı olduğun sürücü kursunun motosikleti ile gireceğin sınav türü. Motosiklet ehliyeti almak istiyorsan iki aşamalı olarak yapılan bu uygulamalı sınav, ehliyet ile arandaki son mevzu.

Birinci aşamada özel olarak hazırlanmış(yersen) parkurdan geçiyorsun. İkinci aşama ise trafik akışının olduğu belirlenmiş yolda sen öndne ilerlerken müfettişler arkandan otomobil ile davranışlarını kontrol ederek motosiklet sürebilme yetini puanlandırıyorlar.

Direksiyon sınavı yaklaşık 35 dakika civarı sürmekte, 5 dakikalık özel parkuru geçtikten sonra 30 dakika civarı da trafikte kullanıyorsun. Her iki aşamayı geçtikten sonra aynı veya bir sonraki gün sınav sonucunu öğrenebilirsin. Sonrasında bir kaç haftalık süreçten sonra kayıtlı olduğun sürücü kursundan gerekli dosyaları alıp harçları ödeyerek emniyet trafik şubesinden ehliyetini alıp huzura erişebilirsin.

 

Evet zorlu gözüküyor,

Bütün bu süreç gözünü korkutmasın, unutma her yıl binlerce kişi kasaptan-manavdan da olsa ehliyet alıyor. Motosiklet bir yaşam tarzıdır ve hayat boyu öğrenmeyi, genel kültürü, sosyal hayatı, güçlü dostlukları beraberinde getirir. Yazının başında da belirttiğim gibi maalesef ülkemizde sürücü kurslarında verilen eğitim çok yetersiz. Burada iş biraz da bizlere düşüyor, her daim kendine “nasıl daha iyi motorcu olabilirim?” sorusunu sormak şart. Paranı elbette gezmek dolaşmak için harca bunda kötü bir şey yok ama bir kısmını da eğitime sakla, internette bulabildiğin eğitim videosunu izle ama unutma, ister motosiklet ustası olsun, ister milyonlarca km yapmış 30 yıllık motorcu olsun; söylenen her şeyi önce bir kendi mantık süzgecinden geçir.

Şimdiden tekerin düz bassın!

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin