Goldwing 6

 

Honda Türkiye; motor bloğundan gidonuna, süspansiyonlarından tutun da en ufak civatasına kadar değişen 90 yeni patenti de içinde barındıran yepyeni Goldwing’in statik lansmanını Saffet üçüncü’nün katılımıyla Ataşehir Dasdas’da gerçekleştirdi. Baştan aşağıya yenilen Goldwing için mühendisler 4,5 sene verdikleri uğraşın sonunda yürüyen bir uzay gemisi yapmayı başarmışlar. Canlı olarak motosikleti görüp kullanma fırsatı yakalayamasak da Amerika’da gerçekleşen lansmana katılan Saffet Üçüncü’nün anlatımıyla motosikletin bir çok detayını öğrenme fırsatımız oldu. Gelin onlardan biraz bahsedelim.

Motosiklete ilk bakıldığında eski Goldwing’e oranla küçük görünse de boyutlarına sayısal olarak baktığınızda hiç de öyle söylemiyor. Mesela motosiklet genel olarak 2 cm kısalsa da dingil mesafesi eskisine göre artmış. Bu da zaten boksör motorundan dolayı çok dengeli olan Goldwing’i daha dengeli hale getirmiş. Aynı zamanda tasarımsal açıdan da artık çok daha sert hatlara sahip. Bu da %10 oranında aerodinamik açıdan daha gelişmesini sağlamış.

Motor bloğu, yapılan sayısız revizyon ve yeni teknolojilerle eskisinden 10 bg daha fazla güç üretirken 6 kg daha hafiflemiş. Tabi ki daha ekonomik hale gelen yeni Goldwing’le 100 km de 5,5 lt gibi rakamları görmenin zor olmadığını ve deposu eskisine göre 4 litre kadar küçülse de menzilin aynı olduğunu söylüyorlar. Denemeden bir şey söylemek yanlış olur tabi :). Bu ekonomiyi etkileyen en önemli faktörlerden biri de yeni gelen sürüş modları olduğunu düşünüyorum. Yeni Goldwing ekonomi, spor, tur ve yağmur olmak üzere 4 moda sahip ve modlarla motorun süspansiyon sertliği, ateşleme haritası, beygir gücü vb. bir sürü parametre değişebiliyor. Bu modlar sayesinde Goldwing, yağmurlu günlerde güvenlikten ödün vermezken, virajlı yollarda bir spor motosiklet kadar keskin olduğunun da sinyalini vermekte. Bu arada yeni Goldwing çift kavramalı DCT ve manuel şanzıman seçeneklerine sahip.

Gelelim süspansiyonlara. Zaten patentlerin çoğuda buralardan alınmış. Önde çift salıncaklı tek bir süspansiyon kullanan Goldwing‘in süspansiyonlarına akıl sır erdiremedik. Tamamen elektronik olarak ayarlanabilen süspansiyonlar sürüş modlarına göre de ön ve arka sertlik ayarı yapmakta. Gidon ve süspansiyon arasında direkt bir bağlantı bulunmaması sebebiyle gidona gelen titreşimin de % 40 gibi büyük bir oranda azaldığını söylediler. Çok acayip olmuş çok. Sürmek Lazım ekibi olarak ön süspansiyonun hissiyatını çok merak ediyoruz 🙂

Yeni Honda Goldwing gerçekten elektronik olarak FULL+FULL :P. Apple Car Play özelliğinden yokuş kalkış destek sistemine, hız sabitleyiciden hava yastığına, koltuk ısıtmadan elektrikli ön cama kadar bir çok elektronik oyuncağa sahip.

Önümüzdeki dönemlerde Honda Türkiye yetkililerinden Goldwing için bir test sürüş etkinliği düzenleneceğini öğrendik. Sürüş yapmayı ve size motorun hissiyatını anlatmayı sabırsızla bekliyoruz. 🙂

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin