Arkadaşlar hepinizin bildiği üzere ruhsatlarımızı Emniyet Genel Müdürlükleri‘nden alıyorduk. Her seferinde noterden kargolanacağı söyleniyordu fakat 1 ay sonra tıpış tıpış gidip belgemizi kendi ellerimizle büyük uğraşlar sonucunda alıyorduk:) Fakat bu dönem değişti. Artık ruhsatlarımızı anında noterlerden alabiliyoruz:) Geçelim prosedüre:

1. İlk olarak aracın herhangi bir trafik cezası ya da MTV borcunun olup olmadığı sorgulanıyor. Araç üzerinde borç varsa satış işlemi yapılamıyor. Önceden olduğu gibi vergi dairesinden bir belge almaya gerek olmaksızın, notere gidildiğinde araç üzerinde borç olup olmadığı internet ortamında görüntülenebiliyor.

Dip not: Eğer satan kişi üniversite yıllarındayken almış olduğu KYK Kredisi‘ni ödememiş ise vergi borcu olarak geçtiği için üzerinde herhangi bir aracı varsa ona borcu ödeyene kadar geçici haciz koyuluyor. Bizzat yaşadım DİKKAT !

2. Araç muayenesi diğer önemli konulardan biri. Muayenenin olmaması satış konusunda engel değil fakat alıcı üzerinde maddi ve hukuki sorumluluk oluşturabiliyor. Bu kontroller yapıldıktan sonra satıcı ve alıcı notere giderek satış sözleşmesi oluşturuluyor. Satış işlemi burada gerçekleştiriliyor. 181 TL (2018 MART) tutarında işlem ücreti yatırıyoruz ve araç plakasını değiştirmek istemiyorsak yapacak bir işlem kalmıyor. Ruhsatımız 10 dk içinde hazırlanıp teslim ediliyor.

Dip not 2:  Bu işlemlerden sonra 10 gün içinde aracın trafik sigortasının (alıcının yapacağı zorunlu mali mesuliyet sigortası) yapılması zorunlu. Aman unutup ceza yemeyelim 😛

BONUS: Bu arada ruhsatlarımız artık 2 yaprak değil tek yaprak aşağıda örneğini görebilirsiniz 😛

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin